wtorek, 15 maja 2012

Tarta z rabarbarem

A oto drugi przepis, jak wykorzystać rabarbar, czyli tarta na zimno z rabarbarem.

wypełnienie:
  • 1 kg rabarbaru (waga przed przycięciem i obraniem)
  • 300g drobnego cukru
spód:
  • 150g mąki pszennej
  • 1 łyżka drobnego cukru
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 85g zimnego niesolonego masła, pokrojonego w kostkę
  • 85g zimnego twarogu śmietankowego, pokrojonego w kostkę
  • 2-3 łyżki zimnej śmietany kremówki
głęboka foremka do tart o śr. 23 cm albo płytka o śr. 25 cm

krem twarożkowy:
  • 200g zmielonego twarogu śmietankowego
  • 200ml śmietany kremówki
  • 2 łyżki drobnego cukru
  • 4 łyżki muskatu albo rumu
glazura:
  • 6 łyżek soku zachowanego po duszeniu rabarbaru
Przygotowanie
1. Rozgrzej piekarnik do 190 st. C. 
2. Przytnij rabarbar i pokrój w 2-cm kawałki, włóż do żaroodpornego naczynia (np. o wymiarach ok. 20x30 cm), posyp cukrem i wymieszaj, żeby starannie go rozproszyć). Przykryj naczynie folią aluminiową i piecz rabarbar ok. 45 min, aż będzie miękki. Gdy wyjmiesz naczynie z piekarnika, wsuń do niego blachę. Kiedy rabarbar ostygnie, zlej i zachowaj soki.
3. W wolnym czasie zrób ciasto. Zmieszaj sypkie składniki w malakserze, następnie dodaj masło oraz ser i zmiksuj pulsacyjnie na luźną , grudkowatą masę. Dodaj śmietanę i przemieszaj pulsacyjnie dwa, trzy razy. Odstaw ciasto na 20 min do lodówki przed przełożeniem do foremki. Po rozwałkowaniu ciasta i wyłożeniu blachy wstaw je ponownie do lodówki na 20 min.
4. Wyjmij spód z lodówki i przykryj folią aluminiową. Rozsyp na wierzchu specjalne kulki do obciążania spodów przy pieczeniu (chociaż równie dobrze możesz użyć suchych ziaren fasoli) i wstaw do piekarnika na rozgrzaną blachę na 15 min. Ostrożnie usuń folię z kulkami/fasolą - pamiętając, że są gorące - i piecz jeszcze 5 min, aż ciasto będzie złociste. Odstaw je na metalową kratkę, żeby wystygło.
5. Kiedy będziesz chciała przygotować tartę (powyższe kroki możesz podjąć nawet dwa dni wcześniej, tylko przechowuj upieczony i ostudzony spód w hermetycznym pojemniku), zredukuj 6 łyżek soku rabarbarowego do konsystencji syropu, odparowując go w rondelku na sporym ogniu. Nie zostawiaj go bez nadzoru, bo soku zgęstnieją w kilka minut. 
6. Kolej na krem: rozmieszaj trzepaczką twarożek, dodaj śmietankę i ubijaj, aż masa będzie gładka i nieco gęsta. Uważaj, żeby nie mieszać za długo - krem musi się miękko rozsmarowywać. Dodaj cukier i muskat albo rum, wymieszaj, żeby krem uzyskał konsystencję miękkiego mascarpone, i wypełnij nim wypieczony spód. Na wierzchu ułóż odsączone kawałki rabarbaru i pokryj różową glazurą.  


Tarta ładnie wygląda i nieźle smakuje. Rabarbar świetnie się komponuje z kremowym wypełnieniem i kruchym ciastem.
Do pieczenia wykorzystałam zwykłą fasolę. Dobrze się sprawdziła, bo tarta zachowała kształt jak przed upieczeniem, czyli nie wyrosła. 
Do kremowego wypełniania użyłam odrobinę aromatu waniliowego zamiast muskatu bądź rumu. I też wyszło pysznie.
Jedynie glazura nie do końca mi wyszła. Sok rabarbarowy pomimo podgrzewania nie przemienił się w gęsty syrop, lecz pozostał nadal sokiem. To mi jednak nie przeszkodziło, żeby polać tartę z wierzchu ostatecznie sokiem, a nie syropem.
Całość oceniam na 9 pkt.


Przepis pochodzi z książki Nigelli Lawson "Jak być domową boginią".

1 komentarz:

  1. Robilam ja kiedys i musze stwierdzic, ze jest pyszna! Glazury w ogole nie robilam, bo stwierdzilam, ze i bez tego tarta bedzie wystarczajaco slodka.

    OdpowiedzUsuń