2 porcje
- 2 garście zielonej fasolki szparagowej
- 2 cytryny
- 2 x 200-gramowe grube filety z łososia, ze skórą, bez łusek i ości
- 2 czubate łyżki zielonego pesto
- oliwa
- sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
Rozgrzej piekarnik, ustawiając elektryczny na 200st. C lub gazowy na poziom 6. Oczyść fasolkę szparagową, odcinając końcówki po stronie łodyżki, ale zostawiając te zakręcone po przeciwnej. Przekrój na pół jedną z cytryn. Weź ok. metra folii aluminiowej i złóż na pół, aby otrzymać dwie warstwy. Pośrodku połóż garść fasolki szparagowej. W poprzek fasolki połóż łososia, skórą w dół i nałóż na niego czubatą łyżkę zielonego pesto. Skrop oliwą, wyciśnij sok z połówki cytryny oraz dopraw solą i pieprzem. Przyciągnij do siebie krawędzie folii i zaciśnij, aby zamknąć "torebkę". Powtórz te same czynności, aby przyrządzić drugą porcję; obydwie "torebki" umieść na blasze do pieczenia.
Pieczenie i podawania łososia
Włóż blachę z kawałkami łososia do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 15 min. Następnie wyjmij blachę i zostaw na minutę, zanim zaczniesz ostrożnie odwijać folię i sprawdzać, czy ryby się upiekły. Na talerzach połóż łososia w folii i ostrożnie odwiń je przed podaniem. Dobrze smakują z cząstkami cytryny i młodymi ziemniakami.
Ten przepis jest wyjątkowo prosty. Nie jadłam wcześniej łososia z pesto. Dopiero teraz wiem, jak to dobrze razem pasuje.
Jedna rzecz w tym przepisie mi nie pasuje. Niezbyt miękka, żeby nie powiedzieć twarda, fasolka szparagowa. 15 min w piekarniku to zdecydowanie za mało, żeby stała się miękka. Może taka była intencja Jamiego, żeby fasolka zachowała swoją chrupkość. Ja jednak wolę miękką fasolką, taką, która przyjemnie się rozpływa w ustach.
Gdyby nie ta fasolka, pewnie przyznałabym więcej punktów, a tak oceniam danie na 8 pkt.
Przepis pochodzi z książki Jamie Oliver "Każdy może gotować".
Polecam - robiłem już kilka razy i zawsze wyszło idealnie. Jest to danie, które każdy zrobi w 20 minut i trudno coś zepsuć :)
OdpowiedzUsuńWłasnie ja zepsułam! :( pamiętajcie aby piekarnik był dobrze rozgrzany i nie róbcie tego w glinianej brytfance bo wtedy te 15-20 min nie wystarczy i łosoś będzie surowy!
OdpowiedzUsuńFaktycznie ten łosoś wygląda bardzo apetycznie i jestem przekonana, że na pewno tak samo smakuje. Ja także jakiś czas temu miałam okazję przyrządzać łososia z przepisu https://mowisalmon.pl/przepisy/losos-w-tempurze/ i wyszedł on bardzo smacznie.
OdpowiedzUsuńTa fasolka może być mrożona?
OdpowiedzUsuń