sobota, 4 czerwca 2011

Szwedzki letni tort

Można już śmiało odliczać dni do lata. 
Nie czekając jednak do początku lata, proponuję spróbować szwedzki letni tort w wydaniu Nigelli. Sezon truskawkowy właśnie trwa, więc warto to wykorzystać.

Składniki na krem waniliowy:
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki miałkiego cukru
  • 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej albo ziemniaczanej
  • 250ml tłustego mleka
  • 1/2 laski wanilii albo 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotowanie:
1. Jeśli używasz laski wanilii, podgrzej wszystkie składniki w garnku na średnim ogniu, mieszając non stop, aż krem zacznie gęstnieć. Nie pozwól mu się zagotować. Jeśli używasz ekstraktu waniliowego, nie dodawaj go od razu, a z resztą składników postępuj jak wyżej.
2. Kiedy krem zacznie gęstnieć - po jakichś 3 min na średnim ogniu lub po 5 min, jeśli przezornie zmniejszyłaś płomień - zdejmij garnek z ognia. Usuń laskę wanilii, jeżeli jej użyłaś.
3. Przełóż krem do zimnej miski, wmieszaj ekstrakt waniliowy (jeśli go używasz) i mieszaj, aż nieco przestygnie, a następnie przykryj miskę plastikową folią, żeby dotykała kremu - dzięki temu na stygnącym kremie nie zrobi się twarda skórka. Możesz także zwilżyć arkusz pergaminu i położyć go na powierzchni kremu.


Spód do tortu - składniki:
  • 3 jajka
  • 250g miałkiego cukru
  • 90ml świeżo zagotowanego wrzątku
  • 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150g mąki
  • masło do natłuszczenia formy
tortownica albo okrągła forma o śr. 23 cm


Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 180 st.C, wyłóż dno foremki papierem do pieczenia i natłuść masłem ścianki.
2. Energicznie utrzyj jajka z cukrem, aż masa będzie jasna, puszysta i ponad dwukrotnie zwiększy objętość, a następnie dolej wrzątek, stale, ale nieco delikatnie mieszając.
3. W oddzielnej misce zmieszaj proszek do pieczenia z mąką i wsypuj stopniowo do jajecznej mieszaniny, dbając, aby nie zrobiły się grudki. Będziesz musiała raz czy dwa przerwać pracę, żeby zdjąć masę ze ścianek.
4. Przelej ciasto do przygotowanej foremki i piecz w rozgrzanym piekarniku ok. 30 min, aż będzie złociste i dobrze wyrośnięte, a zaostrzony patyczek wbity w środek pozostanie czysty po wyjęciu.
5. Postaw ciasto w foremce na metalowej kratce na 5-10 min, zanim - ostrożnie - otworzyć tortownicę i położysz samo ciasto na kratce, żeby ostygło.


Przygotowanie tortu:
  • 750g smacznych truskawek
  • 2-3 łyżeczki miałkiego cukru, zależnie od tego, czy owoce są słodkie
  • 500ml śmietany kremówki
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1. Odłóż na bok 250g truskawek i przygotuj pozostałe 500g. Usuń szypułki, przekrój mniejsze owoce na połówki, a większe na ćwiartki i wrzuć do miski. Przesyp je cukrem - ilość zależy od tego, czy truskawki są kwaśne, czy słodkie - potrząśnij miską i odstaw, aż owoce zaczną się błyszczeć; 10 min powinno wystarczyć, chociaż po godzinie będą bardziej soczyste i błyszczące.
2. Ubij śmietanę, aż zesztywnieje i będzie się trzymać po wyjęciu mieszadła.
3. Dodaj jedną trzecią ubitej śmietany do całkowicie ostudzonego kremu custard, który został zrobiony wcześniej.
4. Gdy ciasto również ostygnie, sięgnij po nóż do chleba i odważnie przekrój ja na 3 warstwy. 
5. Ułóż jedną warstwę ciasta na talerzu albo paterze, pokryj je połową kremu ze śmietaną, a na wierzchu nałóż połowę truskawek z cukrem, raczej na obrzeżu niż pośrodku placka. Następnie przykryj owoce drugą warstwą ciasta i powtórz powyższe czynności z resztą kremu i pokrojonych truskawek.
6. Teraz przykryj wszystko trzecią warstwą ciasta, nałóż na nie bitą śmietanę i odłożone 250g truskawek. 

Ten przepis nie należy do krótkich. Zdecydowanie wolę krótkie przepisy. Wtedy czuję większą motywację do gotowania. W przypadku tego przepisu zmotywowało mnie zdjęcie w książce. Uwielbiam truskawki i najbardziej smakują mi bez żadnych dodatków. Ale jako, że mój mąż obchodzi dziś urodziny, postanowiłam postawić obok miski umytych truskawek na deser, również coś bardziej uroczystego i niezwykłego. 
Krem waniliowy przygotowałam dzień wcześniej. Wyszło go jakoś niewiele. Za to bitej śmietany było aż za dużo. Oboje z mężem nie przepadamy za bitą śmietaną, dlatego zamiast 500ml użyłam tylko 300ml.
Biszkopt był bardzo wyrośnięty i ukrojenie 3 warstw nie było dość trudne.
Tort prezentował się całkiem okazale, ale smakiem nas nie zachwycił. Zdecydowanie wolę tego typu torty, w których biszkopt jest odpowiednio nasączony. W tym przepisie biszkopt pozostaje suchy i ciasto na tym traci.
Tort smakuje lepiej po schłodzeniu w lodówce. Idealny na gorące popołudnia i wieczory.
Ostatecznie przyznaję 7 pkt.

Przepis pochodzi z książki Nigelli Lawson "Kuchnia. Przepisy z serca domu".  

5 komentarzy: